Dan Vezentan (n. 1978, Seini) trăiește și lucrează ca artist și fotograf în București. A absolvit Universitatea de Arte București. Printre proiectele și expozițiile în care a participat, amintim Bienala Mobilă, 2014 și 2017 – organizată de Centrul pentru Cultură Contemporană Club Electroputere; Dispoziții în Timp și Spațiu, Muzeul Național de Artă Contemporană, 2015; Feed Me/ No Gravity, expoziție solo la Sandwich, 2016; Process Terminus în cadrul Art Encounters, Timișoara, 2017; The Great Romania & China Friendship Cafeteria, C5+86 Space Beijing, China, 2018.

Dan Vezentan explorează universul zootehnic, dezvoltând din copilărie o relație emoțională cu acest domeniu. Lucrările sale pornesc de la design-ul și mecanismele gospodăriilor agricole, de la sistemele de hrănire și adăpare a animalelor, se inspiră din sistemele de transport a șeptelului sau de stocare a furajelor, interpretează proiecte de accesorii agricole și manuale de disecții veterinare, se joacă cu ideea hranei, a surplusului și deșeurilor biologice.

Expoziția sa, Apă, hrană, adăpost a fost deschisă publicului în perioada 15.11.2018 – 27.01.2019, în Sala de Marmură la parterul MNAC, în cadrul MNAC Fall Opening 2018 / noul sezon expozițional MNAC.

[Dan Vezentan, Culegător, instalație (lemn, coșuri de răchită), 280x280x280 cm, 2018. Credit foto: Dan Vezentan]